N E W S L E T T E R - Krajowej Administracji Skarbowej
Nr Z/84/2020 z dnia 30.12.2020 r.
Umowa o partnerstwie gospodarczym miedzy Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem (UE-UK) nie została jeszcze oficjalnie opublikowana, ale jej uzgodniony tekst jest już dostępny na stronie
podatki.gov.pl https://www.podatki.gov.pl/clo/brexit/
W Umowie przewidziano, że wniosek o preferencyjne traktowanie taryfowe przywożonych produktów może opierać się na:
Unijni eksporterzy, którzy zamierzają wywozić produkty do Zjednoczonego Królestwa na warunkach preferencyjnych powinni się więc zarejestrować w bazie zarejestrowanych eksporterów REX.
W Polsce rejestracja prowadzona jest przez Izbę Administracji Skarbowej w Poznaniu – Wydział Centralna Rejestracja. Wytyczne dla przedsiębiorców dotyczące rejestracji w REX, można znaleźć na stronie: System zarejestrowanych eksporterów (REX) (podatki.gov.pl)
Wnioskowanie o preferencyjne traktowanie taryfowe na podstawie tzw. „wiedzy importera” jest możliwe jeżeli importer dysponuje niezbędną szczegółową wiedzą o pochodzeniu produktu i spełnianiu przez niego wymogów Umowy UE-UK. Wiedza ta musi być oparta na informacjach w formie dokumentów i innych dowodów udostępnionych importerowi przez eksportera lub wytwórcę produktu, które są w posiadaniu importera już w momencie składania zgłoszenia celnego. W oparciu o nie importer musi być w stanie udowodnić, że odpowiednia reguła pochodzenia została spełniona i produkt może być uważany za pochodzący w rozumieniu Umowy UE-UK. Jeżeli importer nie będzie w stanie tego wykazać, organ celny odmówi
przyznania preferencyjnego traktowania taryfowego.
Eksporterzy brytyjscy będą sporządzać swoje oświadczenia według tego samego wzoru co eksporterzy unijni, ale zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie brytyjskiej administracji celnej jako numer referencyjny będzie wykorzystywany numer EORI eksportera.
Żródło informacji www.e-clo.pl